Anasayfa  |  Hakkımızda  |  Üretim Süreci  |  Hizmetlerimiz  |  Referanslarımız  | Galeri  |  İletisim  

 

  Sönmezler Polyester
  Polyesterden Tek Parça Mezar Üstü
  Polyester Cami Kubbeleri
  Oyun Makinaları Polyester Aksamı
Polyester-Fiberglas Özel İmalat
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Polyester Cami Kubbeleri

NEDEN POLYESTER CAMİ KUBBELERİ

Ülkemizin Deprem Kuşağında olmasından dolayı yapılarda hafif malzeme tercih edilmektedir. Emsallerine göre Polyester daha teknolojik ve hafiftir.

Hafiftir;

Çeliğin 1/4 'ü kadar özgül ağırlığı vardır. Buna karşın birçok malzemeye göre özgün mukavemet değerine sahiptir.

Dayanıklıdır;

Yüksek korozyon, Hava şartları, Kimyasal maddelere karşı yüksek konsantrasyonda bile güçlü dayanım göstermektedir.

Esnektir;

Polyester  ürünlerin çekme ve eğilme mukavemeti birçok metalik malzemeye göre çok daha yüksektir. İstenilen yüksek nitelik ve esneklikte yapılabilir.

Yalıtkandır;

Isı ve elektrik yalıtım özelliğine de sahip olan polyesterler, opak veya ışık geçirgen olarak yapılabildiği gibi katkılar aracılığıyla alev direnci ve güneşin UV ışınlarına karşı dayanımını da sağlayabilmektedir.

Ucuzdur
;

Kalıplama özelliğinden dolayı polyesterlere istenilen yönde ve bölgede mukavemet verilebilir. Buda malzeme tasarrufu sağlayarak daha hafif ve ucuz ürünler elde edilmesine olanak sağlar. Büyük ve kompleks parçalar tek işlemle bir parça halinde kaplanarak malzeme ve işçilikten yüksek kazanç sağlar.

En Önemlisi;

Çevre koşullarına dayanıklığı, polyester ürünlere teorik olarak sonsuz ömür kazandırmaktadır.

Polyester(Kompozit) Ürünlerin Avantajları

Yüksek Mukavemet Kompozitler yüksek mukavemet değerleri sağlayan malzemeler arasında en etkin olanlarından biridir.  
  Hafiflik Kompozitler birim alan ağırlığında hem takviyesiz plastiklere, hem de metallere göre daha yüksek mukavemet değerleri sunmaktadır.  
  Tasarım esnekliği Kompozitler bir tasarımcının aklına gelebilecek her türlü karmaşık, basit, geniş, küçük, yapısal, estetik, dekoratif yada fonksiyonel amaçlı olarak tasarlanabilir.  
  Boyutsal stabilite Çeşitli mekanik, çevresel baskılar altında termoset kompozit ürünler şekillerinive işlevselliklerini korumaktadırlar.  
  Yüksek Dielektrik Direnimi Kompozitlerin göze çarpan elektrik yalıtım özellikleri, birçok komponent’inüretimi konusunda açık bir tercih nedenidir.  
  Korozyon dayanımı Kompozitler’in antikorrozif özelliği, diğer üretim malzemelerinden üstün olan niteliklerinden biridir.  
  Yüzey uygulamaları Kompozit ürünlerde kullanılan polyester reçine, özel pigment katkıları ile renklendirilmek suretiyle, amaca uygun kendinden renkli olarakta üretilebilir.  
  A Sınıfı Yüzey Uygulamaları Plastiklerin aksine metal ve ahsap malzemeler gibi boyama işlemine tabi tutulabilir ve yüksek performanslı yüzeyler elde edilebilir.  
  Yanmazlık özelliği Kompozitlerin alev dayanımı, kullanılan polyesterin özelliğine bağlıdır. Alevdayanım özelliğinin arandığı yerlerde “Alev dayanımlı” polyester kullanılmalıdır.  
  Sıcaklıktan etkilenmez Kompozit ürünler, termoset plastikler grubundan polyester reçineler ile yapıldığı için yumuşamaz ve şekil değiştirmez. Isıl dayanıklılığı yüksektir.  
 

İçine farklı malzemeler gömülebilir

Kompozitler çine demir, ahşap, halat, tel, mukavva, poliüretan sert köpük gibi malzemeler gömülerek mekanik özellikleri farklılaştırılabilir.  
  Kalıplama kolaylığı Kompozit ürünler, çelik türündeki geleneksel malzemelerde karşılaşılan birçok parçanın birleştirilmesi ve sonradan monte edilmesi işlemini tek parçada kalıplama olanağı ile ortadan kaldırmaktadır.  
 

Şeffaflık özelliği

Kompozitler, cam kadar ışık geçirgen olabilir. Tam şeffaf olması nedeni ile ışığı yayması sayesinde, diffüze ışığın önem kazandığı seralarda ve güneş kolektörü yapımında önemli avantaj sağlar.
 
© 2011 - Sönmezler Polyester 

 Cumhuriyet Mah. Meryem Sok. No:4/2 Kartal-İstanbul Tel:(216) 307 50 78 GSM: (532) 247 11 70